Piotr Szczepańczyk

ksywa zespołowa – „Pepek” 🙂

Piotr Szczepańczyk Własny Port portret bas Gniazdo Piratów

Buon giorno! Swoją karierę z muzyką rozpocząłem od śpiewania piosenek w samochodzie, ku przerażeniu pozostałych pasażerów. Później, przez chwilę, były jakieś lekcje pianina, by w końcu złapać za wiosło. Los tak zrządził, że gdy w mojej pierwszej kapeli basista stwierdził, że ma lepsze zajęcia niż muzyka, jego miejsce zajął najsłabszy gitarzysta, czyli ja. Tak to się zaczęło.

Potem różnie się działo i bywało. Szczęśliwie, oblewając po raz pierwszy egzaminy wstępne do szkoły muzycznej, trafiłem do Pałacu Młodzieży pod strzechę Mistrza Grabowskiego. To jego sprawka, że wszystko potoczyło się w stronę dźwięków. Gdy skończyłem ogólniaka (VI LO – jedno z najlepszych w regionie), wrota kariery naukowej stały przede mną otworem. Mogłem zostać matematykiem, informatykiem, inżynierem… Cóż… na przekór rodzicom, zamiast pewnej przyszłości i „normalnego” zawodu, wybrałem niepewny los grajka-muzykanta, czego efektem jest już III rok Akademii Muzycznej (jak to się mówi – na studiach najgorsze są pierwsze trzy lata, a potem na drugim roku już jakoś się układa…). Ale co zrobić? Być albo mieć.

Piotr Szczepańczyk Własny Port portret bas Taverna w Żołędowie

W swej historii przemknąłem przez wszelkie gatunki muzyczne – rock, pop, jazz, reggae, gospel, folk, metal… no i wreszcie szanty. Aktualnie skocznie pogrywam w zespole Quadrans, Niespodzianka Pana Janka, uczelnianym kwintecie Rocznik ’88, Przyjaciele i wreszcie Własny Port. Ważne były też dla mnie przygody przeżyte z BDG, Jazz BigBand’75, Dziećmi Naszego Taty, Scherzo, Orkiestrą ZSE, Positive Christian Vibrations i wieloma innymi kapelami. Zdobyte tam doświadczenie procentuje do dziś. Dowiedziałem się m.in. jak działa pizzeria, poznałem życie cyrkowca, siedziałem na słoniu i wiem, że nie powinno się skakać wysoko w górę stojąc pod belką przytrzymującą strop. No i uwielbiam filmy. I książki też. I snookera. I piłkarzyki. I jeszcze parę innych ciekawych rzeczy…

Piotr Gąsiewski
Rafał Chmiel
Rafał Ordak